•

Prítomnosť Cirkvi sa v oblasti školstva prejavuje najmä v katolíckych školách. Naša škola bola založená ako kresťanská škola a vo svojej výchove sa snaží o napĺňanie preventívneho výchovného systému sv. Jána Bosca. Škola je zameraná na výučbu cudzích jazykov od 1. ročníka, na počítačovú gramotnosť a ďalšie kognitívne požiadavky, vyplývajúce zo ŠVP. Pritom svoju identitu vidíme aj vo výchovnej oblasti zameranej na duchovný rast a hodnotovú orientáciu v súlade s učením Magistéria Cirkvi. Viaceré edukatívne ciele sa premietajú aj do vlastnej kultúrnej a spoločenskej činnosti, ktorou sa škola prezentuje v meste pôsobiska, v regióne i v diecéze.

Naša škola je zaradená do rôznych projektov.

Pravidelne dobré umiestnenie dosahujú žiaci pri prijímaní na stredné školy a osemročné gymnáziá.

Rovnako dobrú tradíciu máme aj pri príprave rôznych kultúrno - spoločenských podujatí.

Výchovné smerovanie školy

Katolícke školy - už z povahy svojho zriadenia v súlade s doktrinálnym učením Cirkvi a jej dokumentov o školstve - okrem didaktických (osnovami vymedzených a štátom aj monitorovaných) úloh nachádzajú svoju identitu aj v duchovnej oblasti. Okrem vzdelania sa systematicky snažia utvárať a formovať aj prostredie ľudského svedomia, charakteru, srdca a duše. S týmto zámerom si aj naša škola stanovuje ciele v podobe vlastného Duchovno-výchovného projektu.

Tento formačný dokument vymedzuje, akými prostriedkami sa v konkrétnom školskom roku budeme usilovať o duchovnú sebaidentifikáciu. Túto úlohu chceme napĺňať jednak explicitným vzdelávacím a výchovným rozmerom špecifických predmetových komisií a predmetov, ako sú kresťanská etika a katolícke náboženstvo. No výraznú duchovnú intencionalitu očakávame aj od ďalších formačných činností mimo rámec normatívnej didaktiky.

Jeden až dvakrát v týždni umožňujeme slúženie sv. omše priamo v prostredí školy (účasť na nej je na báze dobrovoľnosti). Vytvárame podmienky pre realizáciu duchovnej obnovy žiakov, študentov i pedagógov. Tri obnovy majú slávnostnejší rámec: na začiatku školského roka, pred Vianocami a v pôstnom kontexte Veľkej noci. Raz za školský rok usporiadavame pre zamestnancov duchovné cvičenia s potrebným exercičným obsahom. Dvakrát v mesiaci je umožnené vykonať si sviatosť zmierenia za účasti viacerých duchovných z miestnej komunity saleziánov. Sprievodnými podujatiami nášho prežívania cirkevného roka sú aj kultúrno-náboženské podujatia poriadané našimi školami (koledovanie, jasličková slávnosť, pašije, oslavy dona Bosca). Našim žiakom a študentom umožňujeme (a vytvárame im na to aj adekvátne podmienky) zúčastňovať sa súťaží a olympiád s náboženským rozmerom (biblická olympiáda, umelecký prednes, literárne a výtvarné súťaže).